DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM?

                    Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą. Współczesny świat jest dla dzieci często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, brak czasu, ignorowanie potrzeb psychicznych dzieci, nadmiar mediów elektronicznych, powodują że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne oraz językowe. Czytanie kształtuje procesy słuchowe, a w przyszłości łatwiej uczy się mówić. Dziecko osłuchuje się z akcentem, intonacją, melodią. Dziecko, które nie zna języka i ma mały zasób słownictwa, nie jest w stanie prawidłowo się komunikować ani dobrze się uczyć. Czytanie dziecku rozbudowuje jego słownictwo poprzez osłuchanie się z nowymi pojęciami z języka literackiego, dzięki czemu nasz maluch uczy się w sposób naturalny poprawnego konstruowania zdań.

                    Modulując głos podczas czytania możemy zapytać dziecko o emocje – czy teraz jesteśmy smutni czy szczęśliwi? Śledzenie akcji utworu i historii bohaterów to przyjemny dla dziecka sposób na naukę skupienia myśli, przywiązywania uwagi do związków przyczynowo-skutkowych oraz logicznego myślenia. Czytanie dzieciom ma wpływ na wychowanie poprzez ukazywanie pozytywnych wzorców zachowań. Dziecko przeżywając losy bohaterów bajek po prostu uczy się życia, potrafi odróżnić dobro od zła i wyciągać wnioski. Dziecko wsłuchane w opowiadanie, często odnajduje w bohaterze bajki samego siebie, przez co staje się wrażliwsze na krzywdę innych i potrafi darzyć ich szacunkiem. Czytanie umożliwia także dzieciom poznanie nowych uczuć np. gniewu, złości, radości, bólu i smutku. To uczy odpowiednio reagować na sytuacje, z którymi wcześniej się nie spotkało – gdy mu się przydarzą, będzie wiedziało jak się zachować.

                    Dzięki książkom dzieciom dostarcza się rozległej wiedzy o świecie, o zjawiskach w nim zachodzących, o przyrodzie i jej zmienności.

                    Wspólne czytanie bardzo zacieśnia więzy rodzinne. Mama i tata czytający dziecku na dobranoc, to najpiękniejszy moment w życiu maluszka. Nawet zapracowani i zmęczeni dorośli bez pomysłu na zabawę z dzieckiem, odnajdą magię tej chwili, która nic nie kosztuje, a potrafi zdziałać cuda. Maluchy uwielbiają patrzeć jak zmienia się wyraz twarzy czytającej osoby. Podczas czytania powinniśmy bawić się z dzieckiem, dotykać je i przytulać. Czytanie uczy także dziecko pewności siebie. Utwierdza je w przekonanie, że zawsze można znaleźć rozwiązanie i wyjście z każdej sytuacji. Kierując się dobrem, podobnie jak pozytywny bohater, doczeka się szczęśliwego zakończenia.

Dlatego drodzy rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i ciocie czytajcie dzieciom 20 minut dziennie codziennie.

mgr Iwona Polek

- pedagog

- surdopedagog

- tyflopedagog